Home page > Zbraně

Zbraně

Pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM

Pistole vychází z původního typu CZ 75 a nahradila dříve používané pistole vz. 82. Jedná se o zbraň jednotlivce ráže 9 mm, určenou k vlastní obraně a boji na malou vzdálenost. Účinný dostřel této pistole je 50 metrů, zásobník pojme 18 nábojů. Zbraň je vybavena vypouštěním kohoutku, bezpečnostním ozubem, blokováním zápalníku, tritiovými mířidly pro střelbu za snížené viditelnosti a drážkami pro uchycení laseru nebo svítilny. Její nízké hmotnosti bylo dosaženo použitím rámu z vysoce odolného plastu.

 

Pistole Glock 17

Tyto rakouské pistole ráže 9 mm jsou známé svojí spolehlivostí a odolností. Mají plastový rám, uzamčený závěr, dvouřadý zásobník pojme 17 nábojů, účinný dostřel zbraně je 50 metrů. Zvláštností pistole je, že nemá vnější kohout ani manuální pojistku, protože využívá systém tří automatických pojistek. Ke zbrani je k dispozici množství příslušenství.

 

Útočná puška CZ 805 Bren A1/A2

Tato útočná puška od roku 2011 postupně nahradila v Armádě České republiky samopal vz. 58. Jde o automatickou zbraň, poháněnou odběrem prachových plynů po výstřelu, stanadrdně v ráži 5,56 x 45 mm NATO. Pouzdro zbraně je opatřeno montážními lištami MIL-STD 1913, umožnující uchycení kolimátoru, laserového značkovače, nočního vidění nebo granátometu. Zbraň umožňuje střelbu jednotlivými ranami, tzv. dvojvýstřelem nebo dávkou. Kapacita zásobníku je 30 nábojů, účinný dostřel 400 až 500 metrů (dle verze zbraně). 

 

Lehký kulomet FN MINIMI

Českou armádou používaný lehký kulomet je v ráži 7,62mm. Jedná se o základní podpůrnou zbraň družstva, případně čety, jenž může být nesená a obsluhovaná jedním střelcem, ale může být rovněž  lafetována do trojnožky nebo do montáže na technice a plnit v omezeném rozsahu úkoly univerzálního kulometu. Kulomet pracuje na osvědčeném typu odběru plynů z hlavně, jejíž vnitřek je z důvodů zvýšení životnosti chromován. V případě nutnosti lze hlaveň velmi rychle vyměnit.  Zbraň neumožňuje střelbu jednotlivými ranami, k zásobování municí lze použít nábojové pásy pro 200 nábojů v krabicovém zásobníku,  samorozpadající nábojový pás, případně standardní třicetiranné zásobníky pro pušku typu AR-15/M-16/M-4. Učinný dostřel této zbraně je 1000 metrů, maximální pak 4100 metrů.

 

Univerzální kulomet vz. 59 

Univerzálnost tohoto kulometu ráže 7,62 mm spočívá ve stavebnicovém pojetí jeho konstrukce. Ta umožňuje použít kulomet ke střelbě s lehkou hlavní na dvojnožce, s těžkou hlavní na podstavci nebo jej využít jako zbraň lafetovanou na vozidle, kdy ke spuštění dochází pomocí elektromagnetického spušťadla, kterým je nahrazena pažba zbraně. Je sice určen především k ničení živé síly protivníka, ale na kratší vzdálenosti ho lze použít i ke střelbě na lehce pancéřovanou  a automobilní techniku i proti bojovým letounům. Střelbu z kulometu lze vést krátkými (3 až 6 ran) nebo dlouhými (20 ran) dávkami. Účinný dostřel je 600 metrů pro kulomet s lehkou hlavní a až 1500 metrů pro kulomet s těžkou hlavní na podstavci.

Nahoru