Home page > Technika

Technika

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2

Jedná se o lehké bojové obojživelné pásové vozidlo s vysokou pohyblivostí a pancéřovou ochranou. Průchodnost terénem je oproti původní verzi zkvalitněna použitím jiného typu kolejových pásů a úpravou tlumičů podvozku. Je určeno k ničení různých pancéřovaných cílů, včetně tanků a bojových vrtulníků a živé síly protivníka.

Mechanizovaným jednotkám, do jejichž sestavy je zařazeno, umožňuje mimo jiné i vedení palby z ručních zbraní za pohybu. Svým pancéřováním poskytuje osádce ochranu proti zbraním hromadného ničení, je přizpůsobeno pro leteckou přepravu. Je obojživelné, vodní překážky překonává plavbou. Je vyzbrojeno 30mm kanónem a 7,62mm spřaženým kulometem PKT.

Osádku tvoří tři lidé, v zadní části vozidla může být přepravován výsadek 6 osob. Toto vozidlo váží 14 tun, na zpevněné komunikaci je schopno dosáhnout rychlosti až 65 km v hodině.

 

Tank T-72M4 CZ

Modernizovaný bojový tank T-72M4 CZ je bojové, pancéřované, pásové obrněné vozidlo s vysokou manévrovací schopností v terénu. Tank je určen k ničení tanků a ostatních obrněných cílů, popř. i živé síly protivníka a proti nízkoletícím cílům. Je vyzbrojen 125mm kanónem s hladkou hlavní, stabilizovaným ve dvou naváděcích rovinách s rychlostí střelby do 8 ran/min a automatickým nabíjecím zařízením. Maximální dostřel kanónu je 5 km ve dne, 4 km v noci. Tank je dále vyzbrojen kulometem 7,62 mm PKT spřaženým s kanónem a 12,7mm protiletadlovým kulometem NSV. Je možné použít i kulomet 7,62 mm vz. 95/98 s původním střelivem i se střelivem NATO.

Tank je vybaven zařízením chránícím tříčlennou osádku a vnitřní výstroj vozidla proti tlakové vlně, radiaci a chemickým látkám. Tank má zařízení pro překonávání vodních toků jízdou pod vodou, zadýmovací zařízení k vytvoření dýmových clon pro maskování a hasící zařízení pro hašení požáru uvnitř vozidla. Tank T-72M4 CZ je komplexní modernizace tanku T-72 na úroveň srovnatelnou s tanky 3. generace.

Jeho osádku tvoří tři lidé. Stroj váží 48 tun a na zpevněné komunikaci je schopen vyvinout rychlost až 61 km/h. Tank je obojživelný, vodní překážky do hloubky 5 metrů překonává po přípravě broděním.

 

Lehké obrněné vozidlo Iveco

Iveco LMV je lehké víceúčelové, pancéřované vozidlo nové generace od italské firmy Iveco. Vozidlo se vyznačuje vysokou pohyblivostí v terénu a i strategickou mobilitou, Iveco LMV je přizpůsobeno k letecké přepravě pomocí letadel řady C-130 Hercules a transportními vrtulníky CH-47 a CH-53.

Vozidlo umožňuje v případě potřeby instalaci panelů přídavného pancéřování včetně bloků s neprůstřelnými skly na pevný monoblok kabiny, tento způsob zajišťuje posádce vysoký stupeň ochrany před účinky projektilů z palných zbraní do ráže až 12,7mm. Proti účinkům protipěchotních min má Iveco speciálně zkonstruovanou spodní část kabiny, proti tlakové vlně je posádka chráněna sedačkami se systémem tlumení účinků výbuchu miny.  Čtyřdveřová kabina pojme v základním provedení celkem pět osob včetně řidiče, v zadní části vozidla je k dispozici nákladový prostor. Před kruhový průlez s poklopem ve střeše kabiny lze umístit věž s optickými přístroji napojenou na elektronický systém s obrazovkou umístěnou ve vnitřním prostoru vozidla. Naše vozidla jsou standardně vybavena věží zbraňovou stanicí Protector M151 A2 s kulometem ráže 12,7 mm. Celý věžový komplet lze ovládat bezpečně přes počítač joystickem, v boji tak střelec nemusí riskovat a stát při střelbě v poklopu u zbraně.

 

Kolový obrněný transportér Pandur II 8x8

Pandur II 8x8 je nástupcem vozidla Pandur I, vozidla dlouhodobě prověřeného mnoha armádami a mnoha nasazeními. Je určen ke krytí živé síly a česká armáda disponuje šesti verzemi, a to jako kolové bojové vozidlo pěchoty, velitelské, průzkumné (dvě modifikace - s lokátorem a bez lokátoru), ženijní a zdravotnické.

Vozidlo je koncipováno pro široké spektrum použití, od dopravního prostředku pro pěchotu, až po možnosti těžké palebné podpory. Všechny varianty obrněného kolového transportéru Pandur II jsou obojživelné, tedy schopné přesunu na zemi i ve vodě. Obojživelnost je jednou z významných vlastností obrněného kolové- ho vozidla Pandur II. Po zemi dosahuje vozidlo rychlosti 105 km/h, při plavání se pohybuje rychlostí 10 km/h. Pandur II je schopen brodivosti až do výše 1,4 metru. 

Hlavní zbraní tohoto transportéru je ATK MK44 30 mm, sekundární zbraň pak souosý kulomet 7,62 mm. Dodatečnou výzbroj tvoří ATGM SPIKE, granátomet pro kouřové granáty. Vše je součástí věže RAFAEL RCWS-30, která představuje sklopný dálkově ovládaný vrchní zbraňový systém.

 

120mm samohybný minomet PRAM

120mm samohybný minomet PRAM

120mm samohybný minomet PRAM je automaticky nabíjený minomet na prodlouženém podvozku BVP, určený k zabezpečení nepřetržitého palebného doprovodu a palebné podpory mechanizovaného praporu, tj. k ničení a umlčování živé síly protivníka, ničení protitankových prostředků a lehce pancéřovaných cílů protivníka, k boření lehkých polních úkrytů.

Je charakterizován vysokou rychlostí střelby a velkou pohyblivostí v terénu. Je vybaven filtroventilačním zařízením, které umožňuje překonávání prostorů zamořených otravnými nebo radioaktivními látkami i vedení bojové činnosti v nich. Vodní překážky překonává plavbou, a to i v případě naložení celého palebného průměru munice, tj. 80 ks minových nábojů. Pancéřovaná korba poskytuje obsluze přiměřenou ochranu proti střelbě z ručních zbraní a střepinám dělostřeleckých střel.

 

Nákladní automobil Tatra 810

Nákladní vozidlo Tatra 810

Tatra 810 je třínápravové vojenské nákladní vozidlo. Automobil je především určen pro přepravu osob, materiálu a vlečení přívěsů jak na silnici, tak i v obtížných terénních podmínkách.

Tatra 810 (valník) je především určen pro přepravu osob, volně ložného i upevněného kusového materiálu nebo sypkého materiálu na valníkové plošině a vlečení přívěsů jak na silnici, tak i v obtížných terénních podmínkách. Je uzpůsoben pro nakládání a přepravu vzdušnými transportními prostředky (mimo C-130 a C-141) a dále pro námořní přepravu.

Vozidlo disponuje poměrně dobrou pasivní ochranou proti účinkům střepin ručních granátů, protipěchotních min a střelby až do ráže 7,62 mm. Dále také možností montáže dodatečných pancéřových prvků, centrálním huštěním všech pneumatik, ochranným rámem, ochranou proti prostředkům elektromagnetického průzkumu a speciální povrchovou úpravou pro dezaktivaci a odmoření. Mezi prostředky aktivní ochrany patří možnost instalace lafety lehkého kulometu UKL vz.59 v pevně zabudovaném otočném střelišti ve stropě kabiny.

 

Land Rover Defender

terénní vozidlo Land Rover Defender

Jedná se o terénní osobní automobil britské výroby sloužící k přepravě osob popřípadě materiálu do hmotnosti jedné tuny. Kromě turbodieselového motoru je možné použití i několika dalších typů vznětových i zážehového motoru.

Vozidlo vyniká mimo jiné spolehlivou startovatelností v zimních klimatických podmínkách, úsporností provozu a kompatibilitou v rámci armád NATO. Postupně v AČR nahradí osobní terénní automobily ruské výroby UAZ-462 a UAZ-462B. Vozidlo je možno použít i pro potřeby spojovacího a chemického vojska. Konstrukčně je uzpůsobeno k letecké přepravě včetně výsadku padákem.

Nahoru