Home page > Aktuality > Vojáci praporu 72. mechanizovaného praporu se zúčastnili cvičení v Mongolsku

Vojáci praporu 72. mechanizovaného praporu se zúčastnili cvičení v Mongolsku

Ve dnech 19.5. – 6.6. se příslušníci mechanizovaných rot 72. mechanizovaného praporu zúčastnili mezinárodního cvičení „Khaan quest 2016“ v Mongolsku zaměřeného na přípravu do mezinárodních mírových operací. Před samotným cvičením proběhlo pod patronátem 2. mechanizované roty týdenní zdokonalovací cvičení v posádce Přáslavice obsahující základy taktiky, které měly být náplní výcviku v Mongolsku.

Z AČR se cvičení účastnilo celkem 55 vojáků a vojákyň, z toho 25 příslušníků 72. mechanizovaného praporu pod velením por. Jakuba Šimáka ze 2. mechanizované roty. Kontingentu tvořili zástupci 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Jednalo se o kruhový výcvik čet s cílem připravit jednotku do operace OSN. Pro některé státy je to certifikační cvičení před výjezdem na operace. V průběhu celého cvičení je velmi sledována práce s překladatelem, technika vyjednávání, způsob spolupráce s místními autoritami a místní policií, aplikace ROE s důrazem na eskalaci síly a dodržování pravidel ochrany civilistů.

Cvičení bylo velkým přínosem pro velitele na všech stupních i pro cvičící vojáky. Během cvičení měli velitelé možnost velet v různých taktických situacích a řešit nejrůznější incidenty, které jsou velmi věrohodně simulovány ze strany mongolských OPFOR. „Výcvik v Mongolsku byl všemi účastníky našeho praporu hodnocen jako velmi přínosný. Vždyť náplní i zabezpečením se blíží přípravě do zahraniční operace stabilizačního charakteru,“ pochvaloval si cvičení velitel čety poručík Jakub Šimák.

 

autor a foto: por. Bc. Jakub ŠIMÁK

Fotogalerie

Nahoru