Home page > Aktuality > Vojáci 5. strážní roty BAF zahájili činnost na druhé operační linii

Vojáci 5. strážní roty BAF zahájili činnost na druhé operační linii

Po převzetí operačního prostoru provedli vojáci 5. strážní roty BAF v okolí základny Bagrám již několik patrol, jejichž cílem je demonstrovat svoji přítomnost v tomto prostoru a narušit tím možnou činnost kriminálních a teroristických skupin. Jejich dalším úkolem je podpora stability, rozvoje a udržování spolupráce mezi místními obyvateli, představiteli Afghánské národní armády a policie a významnými představiteli obcí a afghánské státní správy.

Ve spolupráci s příslušníky Afghánské národní armády se vojáci také podíleli na předání zásilky humanitární pomoci dětem ze sirotčince v hlavním provinčním městě Charikar. Setkání s dětmi a ředitelem se uskutečnilo za přítomnosti velitele 5. strážní roty a důstojníka civilně-vojenské spolupráce pracujícího na velitelství úkolového uskupení TF Buffalo.

Velmi významná byla přítomnost velitele jednotky Afghánské národní armády, který promluvil ke shromážděným dětem, jejich učitelům a vychovatelům.

„Je nyní důležité, aby si vojáci Afghánské národní armády získali důvěru veřejnosti, kterou mají chránit. Hledáme proto spolu příležitosti, při kterých se vojáci s místními obyvateli mohou setkávat. Promluvit si s lidmi a ubezpečit je, že jsou odhodlaní za ně bojovat, ale také jim třeba takto napřímo pomoci,“ vyjádřil se major Tomáš N. z TF Buffalo.

Za českou stranu jednal s představiteli sirotčince velitel 5. strážní roty kapitán Radek Šoman: „Dnešní návštěva má potvrdit náš pokračující zájem o toto zařízení. Myslím, že práce, kterou zde vykonáváte, je nesmírně záslužná. Věřím, že mít na starosti stovku dětí v podmínkách Afghánistánu není zrovna nic jednoduchého.“

Zásilka humanitární pomoci nebyla jediným příspěvkem sirotčinci. Tento rok se podařilo díky projektu financovanému z fondu dětského hnutí Stonožka vybudovat nové umývárny.

Fotogalerie

Nahoru