Home page > Aktuality > Příprava na cvičení CZECH LION 2021

Příprava na cvičení CZECH LION 2021

Prázdniny? Na to se u nás nehraje! Skloubit dovolené, nasazení vojáku ve prospěch pomoci občanům postižených živelnou pohromou s výcvikem je složité, ale my to dáme! Na co se tedy dnes připravujeme?
Přes tisíc vojáků se v září zapojí do největšího letošního cvičení české armády s názvem Czech Lion 2021.
Scénář cvičení, které se uskuteční od 6. do 24. září, se soustředí na odražení vojenského útoku agresora, který si neoprávněně nárokuje území ve střední Evropě.
Cvičení má ověřit schopnost vyšších štábů a jednotek armády efektivně plánovat a vést bojovou činnost v mezinárodním prostředí v rámci kolektivní obrany NATO.
Do cvičných operací se zapojí přes tisíc českých vojáků především ze 7. brigádního úkolového uskupení a Velitelství pozemních sil AČR. Řídící štáb cvičení bude k plánování a řízení jednotek využívat i Centrum simulačních a trenažérových technologií Brno, které poskytne zázemí a technologie k simulaci nepřítele i vlastních a koaličních jednotek podle scénáře.
Přípravy probíhají už od loňského podzimu. Série štábních nácviků pak od začátku roku průběžně testuje správnost zpracovaných postupů.
Cvičení Czech Lion se naposledy uskutečnilo v roce 2019 a zapojilo se do něj také 130 vojáků ze zemí V4, tedy Polska, Slovenska a Maďarska. Má rozvíjet schopnosti bojových operací vyšší intenzity při obraně vlastního teritoria.

Fotogalerie

Nahoru