Home page > Aktuality > POKOS pod velením 7. mechanizované brigády

POKOS pod velením 7. mechanizované brigády

Prezentaci Armády České republiky, ale i praktické ukázky zdravotnické přípravy, chemické ochrany, ručních zbraní a zkušenosti ze zahraničních misí, to byla hlavní témata, se kterými přijeli toto pondělí a úterý zástupci Ministerstva obrany a vojáci 7. mechanizované brigády na Základní školy v Olomouckém kraji. Konkrétně na ZŠ Za mlýnem v Přerově a na ZŠ Haškova v Uničově.

Hned v úvodu se žáci dozvěděli, co zkratka POKOS znamená a proč se tento projekt na základních školách uskutečňuje. Nechyběly ani informace o Integrovaném záchranném systému, krizových situacích nebo o tom, co si přibalit do evakuačního zavazadla.

„Největším lákadlem byla výstroj vojáka a opravdové ruční zbraně, které si děti mohly osahat a potěžkat,“ sdílel nadšení malých posluchačů kapitán Ivo Dvořák. Právě on se svým týmem ukázky na školách realizoval. „Snažili jsme se v krátkosti dětem představit maximum z naší každodenní práce a odměnou nám byl obrovský zájem a spousta dotazů,“ shrnul.

Nasazování protichemických obleků a ochranných masek patřilo k dalším poutavým ukázkám, které si děti v netradičním dopoledni opravdu užily. Zvláště když většina z nich měla masku na obličeji úplně poprvé. Teď už ale vědí, že včasné použití ochranných prostředků jim může zachránit život při úniku nebezpečných látek, uvedla jedna paní učitelka.

Na posledním stanovišti si otestovaly první pomoc: vyzkoušely si masáž srdce, jak ošetřit drobná poranění nebo zlomeninu končetiny. „I přesto, že toho děti hodně věděly, je potřeba některé věci stále opakovat, protože při záchraně lidského života často rozhodují vteřiny,“ zdůraznila zdravotnice 7. mechanizované brigády.

„O povolání vojáka vážně uvažuji. Nejvíce mě asi zaujaly chemické obleky a dýchací přístroje, ale i ukázky ošetřování zraněného," svěřil se Tomáš ze sedmé třídy ZŠ v Přerově. „Kdyby došlo k úniku jedovaté látky, nechal bych objekt nejprve prozkoumat a teprve potom bych do něj vstoupil v ochranném obleku. Určitě nám tyto přednášky daly hodně," zhodnotil.

Během obou dní byly vyhodnoceny v rámci výtvarné soutěže nejhezčí obrázky dětí z prvního stupně na téma „Armáda“. Výherci byli náležitě odměněni drobnými cenami přímo od vojáků.

„Bylo to opravdu velmi zajímavé, program zaujal každého, i ti největší zlobivci poslouchali. Je to něco jiného, když tuto problematiku přednášejí vojáci. My bychom ji tak zajímavě podat nedokázali,“ přiznal ředitel uničovské základní školy Svatopluk Vlk. „Líbila se mi zvláště zábavná forma, kterou si vojáci u dětí udržovali stálou pozornost,“ dodal ředitel školy.

Vojáci 7. mechanizované brigády zavítají 3. a 4. listopadu v rámci programu POKOS do dalších základních škol ve Zlíně a v Uherském Hradišti.

Fotogalerie

Nahoru