Home page > Aktuality > Ministr obrany ocenil odborné zkušenosti hranických vojáků

Ministr obrany ocenil odborné zkušenosti hranických vojáků

Ministr obrany Martin Stropnický dnes zavítal do Hranic na Moravě, kde sídlí velitelství 7. mechanizované brigády. Ministra doprovázel zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián.

V hranických kasárnách generála Zahálky hosty přivítali plukovníci Josef Kopecký a Pavel Lipka. Od 1. prosince dochází v Hranicích k personální změně – velitelem se stává plukovník Pavel Lipka, který vystřídá plukovníka Josefa Kopeckého. Ten odchází velet do Vyškova.

V úvodním brífinku se plukovník Kopecký zaměřil na zhodnocení dosud největšího mezinárodního cvičení Allied Spirit, kterého se letos v srpnu příslušníci 7. mechanizované brigády zúčastnili v německém Hohenfelsu. Český velitel brigády zde velel mezinárodnímu brigádnímu uskupení, což byla donedávna doména víceméně amerických důstojníků.

„Podařilo se nám spolu s mým štábem dokázat, že se umíme vyrovnat i s mnohdy nečekanými situacemi a moji lidé byli velmi dobře motivováni,“ řekl plukovník Kopecký. Zároveň si povzdechl, že je škoda, že se v ČR o úspěchu tak málo ví. „Vždyť jsme zvládli snad všechny druhy vedení bojové činnosti tak, že se nám od řídícího cvičení dostalo velmi prestižního hodnocení,“ konstatoval. Ministr obrany Martin Stropnický přitakal, že se jedná zcela určitě o veliký úspěch. Ocenil, že čeští vojáci obstáli i ve vypjatých situacích a potvrdili, že patří mezi nejlepší. Cvičení Allied Spirit II bude podle něj určitě spojováno právě s českým velením.

Poté hraničtí hostům představili schopnosti Edukačního a výcvikového centra CLS (Combat Life Saver). Dynamická ukázka najetí vozidla na improvizovaný nástražný systém s následným výbuchem, byla doménou příslušníků CLS. Ti, co procházejí hranickým čtrnáctidenním kurzem a neustále se zdokonalují, umí poskytnout nejen klasickou první pomoc, ale i pomoc v extrémních podmínkách. Na přípravě kurzu se přitom podílejí nejen vojáci, ale také odborníci z civilu. „Máme dnes takto proškoleného zdravotníka vlastně v každém družstvu,“ potvrdil plukovník Pavel Lipka.

V parku techniky se poté hosté seznámili s výzbrojí zdejších vojáků a mimo jiné obdivovali vozidla Praga V3S, která zde stále ještě slouží v několika modifikacích.

„To, co vás tady udeří do očí, jsou zdejší autobusy. Už dávno přesluhují. Je tady ale také celá řada druhů techniky, kterou je třeba nahradit. My na to máme plán a přezbrojení připravujeme,“ uvedl na setkání s novináři ministr obrany Marin Stropnický, který se během své návštěvy také poklonil památce vojáků 7. mechanizované brigády, kteří padli při plnění služebních úkolů.

Fotogalerie

Nahoru