Home page > Aktuality > KOMANDO: Prestižní dýku Comandos obdržel příslušník 71. mechanizovaného praporu

KOMANDO: Prestižní dýku Comandos obdržel příslušník 71. mechanizovaného praporu

V sobotu 31. října se v prostorách krypty Národního památníku hrdinů Heydrichiády v pražské Resslově ulici symbolicky zakončil kurz Komando. Prošlo jím osm z devadesáti dvou uchazečů.

Jubilejní 10. ročník kurzu Komando, který organizuje Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) ve Vyškově, se uskutečnil ve vojenském výcvikovém prostoru Březina v měsíci říjnu. „Jedná se o prestižní bojový kurz, zaměřený na velitele malých jednotek zařazených na služební místa, která vyžadují rozvoj individuálních velitelských znalostí, dovedností a schopností,“ přibližuje obsah výcviku velitel kurzu major Robert Zahuranec.

Tuto sobotu čerství absolventi převzali certifikát, odznak a nášivku absolventa toho elitního kurzu, včetně pamětní mince, a to z rukou hned čtyř generálů. Do krypty dorazili generálporučík Jaroslav Klemeš, přímý účastník paravýsadku Platinium, generálmajor Petr Mikulenka, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitele Společného operačního centra MO, brigádní generál Ondřej Novosad, velitel Pozemních sil OS SR a brigádní generál Ján Kožiak, velitel VeV-VA.  Kurz má velmi silné historické tradice a jeho absolventy spojuje silná paralela s těmi, co takovýto výcvik absolvovali za války a právě na tomto místě padli. V prostorách krypty v Resslově ulici za druhé světové války zahynulo hrdinou smrtí sedm parašutistů. „Přísahali, že se nikdy nevzdají, a aby přísahu dodrželi, raději si sáhli na to nejcennější, na svůj život.  Přijetím insignií kurzu Komando se tak i vy stáváte nositeli těchto myšlenek a idejí a všichni si přejeme, abyste z nich také nikdy neustoupili,“ zdůraznil sílu tohoto okamžiku absolventům plukovník v záloze Klinovský.

Absolutně nejlepším absolventem, s právem převzetí FS dýky jednotek Comandos, se stal rotmistr Lukáš Malý, příslušník 71. mechanizovaného praporu z Hranic, který za všechny absolventy v závěru s hrdostí prohlásil: „Za sebe i své kamarády slibuji, že poneseme připravenost a pocty kurzu Komando dále ve svých srdcích a ve své kariéře.“

 „V reálu na každém rozhodnutí nejnižších velitelů závisí lidské životy, proto se tento kurz snaží co nejvíc přiblížit reálným bojovým podmínkám,“ uvedl major Zahuranec.  A že to nejsou jen prázdná slova, umocnila společná přítomnost dvou bratrů - vojenských profesionálů - jednoho čerstvého absolventa kurzu Komando a druhého těžce raněného při plnění úkolů v zahraniční operaci na území Afghánistánu.

Fotogalerie

Nahoru