Home page > Aktuality > Hranické hry bez hranic po sedmnácté

Hranické hry bez hranic po sedmnácté

Stále se rozšiřující popularita a tradičně pěkné počasí, to jsou do současné doby velice příjemné aspekty mohutné prezentace armády i složek integrovaného záchranného systému.

Již 17. ročník akce pro děti i širokou veřejnost s názvem „HRANICKÉ HRY BEZ HRANIC – BEZPEČNÉ MĚSTO“ připravili vojáci 71. mechanizovaného praporu ve spolupráci s dalšími útvary 7. mechanizované brigády, Vojenskou policií, Městskou policií Hranice, Policií ČR, Hasičským záchranným sborem a Zdravotnickou záchrannou službou Olomouckého kraje. Všichni zúčastnění chtějí davům návštěvníků předvést to nejnáročnější, co zvládají a to nejlepší vybavení. Se vzrůstajícím počtem návštěvníků, jichž již několik let přichází kolem 3000 tak vzrůstá i počet lidí, kteří akci zabezpečují. Jen vojáků, kteří předvedli dynamické ukázky činnosti při napadení patroly, minometný přepad a bojové umění MUSADO, také statické ukázky téměř všech zbraní a techniky, kterými 7. mechanizovaná brigáda disponuje, zabezpečovali soutěže pro děti, pořadatelskou službu a také například vařili párky, bylo potřeba více než 150. Další téměř stovku pořadatelů představovali policisté, strážníci, profesionální i dobrovolní hasiči a zdravotníci. Ti předvedli dovednosti služebních psů, zadržovali ozbrojené pachatele, hasili požár osobního i zachraňovali osoby, uvízlé ve výšce. Všechny složky integrovaného záchranného systému potom spojily své síly při zásahu u dopravní nehody. Největší úspěch však tradičně sklidili piloti bitevního vrtulníku, kteří přistáli přímo mezi diváky a také dobrovolní hasiči, kteří na závěr po děti vytvořili nejvíce očekávanou atrakci – množství pěny, ve které se desítky dětí úplně ztrácely. Neméně napilno měli například kuchaři. Uvařili a vydali celkem 270 kilogramů párků, 250 bochníků chleba a 500 litrů vody ochucené 60 litry sirupu.

Nedílnou součástí tohoto dne je tradiční soutěž mezi základními školami v disciplínách s vojenskou tématikou, do které se letos zapojilo 12 družstev. Také této soutěže se nezúčastňují pouze školy z Hranic a blízkého okolí. Letos přijeli soutěžit děti i ze slovenského Hlohovce.

Stále vyšší kredit celé akce potvrzuje nejen opět rekordní účast, kdy do kasáren zavítalo asi 3300 dětí i dospělých, ale také celodenní přítomnost České televize, která z události odvysílala čtyři živé vstupy. Stejně tak se stále zvětšuje vzdálenost, odkud návštěvníci přijíždějí. Nyní se jedná prakticky o celou oblast Moravy.

 

Fotogalerie

Nahoru