Home page > Aktuality > Do armády musí jít víc financí, řekl po návštěvě Přáslavic vicepremiér

Do armády musí jít víc financí, řekl po návštěvě Přáslavic vicepremiér

Ve čtvrtek 15. října navštívil posádku Přáslavice 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí Andrej Babiš a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář. Na prohlídku 72. mechanizovaného a 73. tankového praporu ze sestavy 7. mechanizované brigády generálporučík Bečvář pozval vicepremiéra Babiše již dříve v rámci vyjednávání o rozpočtu ministerstva obrany.

Reálný stav přáslavických útvarů, do kterých téměř 12 let nebyly investovány finanční prostředky, mu společně s generálem Bečvářem prezentoval také velitel 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Josef Kopecký.

„Je důležité, abychom rozpočet armády významně navyšovali, s ohledem na hrozbu terorismu a novou bezpečnostní situaci ve světě. Podle mne je armáda podfinancovaná. Chybí 5 000 vojáků. Velká část techniky, kterou jsem tady viděl, patří spíše do Vojenského technického muzea v Lešanech,“ uvedl ministr financí poté, co si prohlédl prostory jednotek.

Poznatky z Přáslavic Andrej Babiš využije k další komunikaci s ministerstvem obrany. Vojákům přislíbil, že se zasadí o významné navýšení výdajů na obranu v příštích letech a dodal: „Armáda musí dostat prioritu. Nelíbí se mi, že tady nemají přiděleny peníze ani na výstroj. Na každý rok mají vojáci nárok na tři páry ponožek.“ Reagoval tak i na slova velitele brigády plukovníka Kopeckého: „Máme zodpovědnost za vojáky včetně jejich nasazení při obraně České republiky či v zahraničí a musíme je vybavit.“ Vnitřní dluh armády činí podle expertů asi 120 miliard korun. Rekrutace byly omezeny v předchozím období, z čehož vyplývá i současná potřeba armády doplnit ji nejen vojenskými profesionály, ale také příslušníky Aktivní zálohy AČR.

Investice si vyžádá nejen modernizace zbraní a techniky

Podle náčelníka Generálního štábu AČR Josefa Bečváře vláda již schváleným rozpočtem umožnila, že armáda může od příštího roku začít s koncepčním rozvojem sil. „Predikce na roky 2017 a 2018 je pro nás pozitivní, a pokud dojde k dalšímu navýšení finančních prostředků, budeme jenom rádi,“ reagoval. Rozpočet na příští rok nastartuje modernizační projekty dle Koncepce výstavby AČR a nábor personálu na požadovanou úroveň s předpokladem doplnění do roku 2020. Dále uvedl: „Značné investice si vyžádá nejen modernizace zbraní a techniky, která slouží pozemním silám, ale také nemovité infrastruktury. Nezbytné je přezbrojení právě 7. mechanizované brigády - zejména náhrada morálně a technicky zastaralých bojových vozidel pěchoty BVP-2, která armáda používá od roku 1984.“

Ministr financí se zúčastnil i ukázky střeleb bojových vozidel na střelnici ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Kombinovaná jednotka ve složení dvou tanků T-72M4 CZ a bojového vozidla pěchoty BVP-2 prokázala schopnost vedení účinné palby.

Fotogalerie

Nahoru