Home page > Aktuality > Cvičení CZECH LION 2021 je u konce

Cvičení CZECH LION 2021 je u konce

1200 vojáků s 250 kusy techniky včetně bojových vozidel pěchoty a tanků. Tak vypadalo letošní největší cvičení pozemních sil Czech Lion, které probíhalo po dva týdny na Libavé a v armádním simulačním centru v Brně. Protože se štáby obou hlavních zapojených jednotek – Velitelství pozemních sil i 7. mechanizované brigády – nedávno obměnily nebo výrazně narostly, výcvik měl především prověřit schopnosti nových velitelů a štábů velet podřízeným jednotkám bojového uskupení.

Během dvou týdnů museli vojáci řešit desítky virtuálních incidentů, které prověřily jejich schopnost správně reagovat na aktuální situaci na bojišti. Manévry simulovaly obranu před útokem nepřítele, který se snaží proniknout z Polska dál ve směru na Brno.

 

 

Podle velitele 7. brigádního úkolového uskupení brigádního generála Petra Svobody jsou všestranně připravení velitelé a štáby pro provádění operací naprosto klíčoví. „Právě cvičení jako je Czech Lion nám pomáhá rozvinout schopnost jednat rychle a efektivně, propojit snahu jednotlivých skupin a vytvořit sehraný, bezchybně fungující tým odborníků. S takovou partou se nebojím postavit čelem jakékoli výzvě,“ zdůraznil.

Přestože bylo cvičení koncipováno především jako velitelsko-štábní s počítačovou podporou, část vojáků se i s těžkou technikou vydala do výcvikového prostoru. Mechanizované a tankové jednotky brigády zde procvičovaly útok na pozice nepřítele, k dispozici přitom měly dělostřeleckou podporu minometů, ženijní podporu v podobě minových vrhačů, odstřelovače, bezpilotní prostředek i bitevní vrtulníky Mi-24 a stíhačky Gripen.

„Tuto praktickou část vnímám jako velmi důležitou. Po koronavirové pauze, kdy vojáci i velitelé vyměnili cvičiště za domovy pro seniory či nemocnice, se potřebují znovu dostat do tempa. Jsem potěšen, že během cvičení prokázali vysokou úroveň připravenosti,“ dodává vrchní praporčík brigády nadpraporčík Aleš Machálka.

Fotogalerie

Nahoru