Home page > Aktuality > Americký konvoj se zastavil v Přáslavicích

Americký konvoj se zastavil v Přáslavicích

Ve dnech 27. až 30. května 2016 se uskutečnil přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armády ze základny v německém Vilseku na cvičení Saber Strike v Pobaltí. V průběhu přesunu se uskutečnil společný výcvik českých a amerických vojáků, do kterého se výrazně zapojila také 7. mechanizovaná brigáda.

Vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu se svými lehkými obrněnými vozidly IVECO se začlenili do jednotlivých konvojů a v sobotu 28. května doprovodili americké kolegy na trasách Praha – Vyškov a Praha – Přáslavice. Předchozího dne v Praze také absolvovali společné cvičení střeleb z ručních zbraní.

V sobotním podvečeru dorazila téměř stovka amerických vojáků se 32 kusy techniky do posádky Přáslavice. „Americká jednotka byla logisticky soběstačná, my jsme po ně postavili stany pro ubytování a vyčlenili sociální zařízení a jídelnu. Stravu si připravili vlastní,“ přibližuje kapitán Jan Vavera, zodpovědný za zabezpečení pobytu americké jednotky v Přáslavicích.

Neděle byla vyčleněna společným česko-americkým aktivitám. Mimo nezbytné údržby techniky se vojáci společně zúčastnili střeleb z ručních zbraní. Na přáslavickém nástupišti byly vystaveny hlavní druhy bojové techniky brigády, kavaleristé k nim připojili svoje Strykery a tak měly obě strany možnost vzájemného porovnávání. Největší pozornost američané věnovali tanku a bojovému vozidlu pěchoty.

Odpoledne bylo vyhrazeno sportovním aktivitám. „Snažili jsme se připravit disciplíny, ke kterým je nezbytná vzájemná spolupráce. Potom jsme vytvořili smíšené týmy, které mezi sebou soupeřili především v silových disciplínách,“ přibližuje tuto klání tělovýchovný instruktor praporčík Jan Maršner. Vojáci obou armád změřili své síly také na lezecké stěně Jakub, při modifikované verzi amerického fotbalu i klasické kopané.

Posledním úkolem brigády bylo zabezpečení odjezdu konvoje z České republiky. Především dílenští specialisté s těžkou technikou zabezpečovali výpomoc americké straně na koordinační zastávce v Mankovicích.

Fotogalerie

Nahoru