Home page > Aktuality > 7. mechanizovaná brigáda prohlubuje mezinárodní spolupráci

7. mechanizovaná brigáda prohlubuje mezinárodní spolupráci

Jedním ze zahraničních partnerů 7. mechanizované brigády je od roku 2013 21. brigáda „Střelců Podhalaňských“. Obě brigády si vzájemnou spolupráci pochvalují a mají zájem na jejím rozšíření.

„Realizovali jsme výměnné stáže příslušníků velitelství brigád, společný výcvik na úrovni četa, naši vojáci si vzájemně vyměňují zkušenosti z nasazení v zahraničí, zapojují se do kulturních a sportovních akcí i vojenských soutěží. Posledním příkladem je polská účast na mezinárodním šampionátu vojenských odstřelovačů, který organizovala 7. mechanizovaná brigáda,“ přibližuje vzájemnou spolupráci velitel brigády plukovník Pavel Lipka. Významnou stopu v Polsku zanechali příslušníci brigády na cvičeních Anakonda 14 a 16 i Compact Eagle.

Na konci loňského roku se novým velitelem polské brigády stal plukovník Zenon Brzuszsko. Hned v únoru jej navštívil plukovník Lipka, aby se seznámil s vybavením a možnostmi celé brigády a projednal záměr dalšího rozvoje kooperace obou jednotek.

Ve dnech 4. – 6. května 2016 přijel plukovník Brzuszsko na první oficiální návštěvu 7. mechanizované brigády. Polský host dostal podrobné informace o její struktuře, výzbroji a plněných úkolech. „Chceme dále rozšiřovat vzájemně výhodnou spolupráci, přijel jsem proto konkretizovat společné aktivity v druhé polovině letošního roku a probrat možnosti příštích let. Musíme vzájemně sesouladit naše výcvikové plány a také vybrat typově shodné jednotky tak, aby společný výcvik byl co nejefektivnější,“ objasňuje důvody své návštěvy u brigády polský velitel.

Po pracovním jednání si plukovník Brzuzsko prohlédnul hranická historická kasárna a seznámil se s možnostmi výcvikového centra combat live saver (CLS) u 71. mechanizovaného praporu. Poté se přesunul do posádky Přáslavice, kde pro něj velitelé tankového, mechanizovaného a motorizovaného praporu připravili podrobnou prezentaci ručních zbraní a bojové techniky brigády. Na závěr své návštěvy se polský velitel zúčastnil slavnostního nástupu brigády při příležitosti návratu 5. strážní foty z Afghánistánu a výročí ukončení 2. světové války.

Fotogalerie

Nahoru