Home page > Aktuality > Winter Survival 2016: Potřetí v řadě zvítězili vojáci z hranické brigády

Winter Survival 2016: Potřetí v řadě zvítězili vojáci z hranické brigády

Ve čtvrtek 28. ledna odpoledne je v Jeseníkách po všem. Čtyři dny tvrdého soupeření s nástrahami přírody, náročnými úkoly a se sebou samým mají účastníci armádního závodu Winter Survival 2016 za sebou. Po finálové etapě přední pozice na mistrovství obsazují české týmy, které následně oceňuje náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Mezinárodní mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2016, které v rámci české armády připravila Univerzita obrany v Brně, prověřovalo u vojáků úroveň dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů. Závodníci během třídenní vytrvalostní etapy absolvovali s veškerou výbavou pro přežití dlouhé přesuny v rozbředlém sněhu, bojovali také s deštěm, oblevou a v poslední etapě při výstupu na Praděd se silným větrem, který dosahoval rychlosti až 90 km/h. Do cíle závodu nakonec dojelo všech šestnáct armádních týmů.

V poslední soutěžní disciplíně šlo především o rychlost a bezpečné provedení transportu raněného. Vojenské týmy musely nejprve urazit několik kilometrů k vrcholu Pradědu, poté jeden z trojice simuloval zraněného a kolegové ho na saních, respektive transportních nosítkách UT 2000 svezli k Sporthotelu Kurzovní. Trasa svozu raněného vedla po turistické cestě z nejvyššího vrcholu Jeseníků, přes sedlo pod Pradědem a dále dolů k horskému hotelu Kurzovní.

Vítězem 22. ročníku mezinárodního mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2016 se stalo družstvo 7. mechanizované brigády Hranice ve složení nadporučík Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), četař Ivo Vrba a desátník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). „Máme obrovskou radost, že jsme opět zvítězili. Žádné české družstvo třikrát za sebou ještě nezvítězilo. Nám se to nyní podařilo,“ zhodnotil výsledek s nadšením četař Ivo Vrba. „Nebylo to vůbec jednoduché, museli jsme celou dobu makat a opět se to povedlo,“ uvedl pro Český rozhlas kapitán družstva nadporučík Viktor Novotný.

Stříbrné medaile vybojovali rotmistr Josef Zlámal, desátník Ladislav Sás a svobodník Martin Man ze 73. tankového praporu Přáslavice. Bronz zaslouženě získali nadporučík Michal Pech, praporčík Milan Menzel a rotmistr Miroslav Šroler z Agentury logistiky ve Staré Boleslavi. A jak se v soutěži umístila zahraniční družstva? Slovinští vojáci skončili na 9. místě, němečtí horští myslivci na 12. příčce a příslušníci rakouské horské brigády na 14. místě.

Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Josef Bečvář, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl, velitel 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Pavel Lipka a další představitelé české armády a civilních společnostní. Slavnostní ceremoniál proběhl na vojenské zotavovně Ovčárna pod Pradědem, která se každoročně stává logistickou základnou celé soutěže.

Fotogalerie

Nahoru