Home page > Aktuality > Vojáci z Přáslavic a studenti Univerzity obrany cvičili na simulátorech

Vojáci z Přáslavic a studenti Univerzity obrany cvičili na simulátorech

Celý tento týden v Centru simulačních a trenažérových technologií ve Vyškověspolečně cvičí vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic a budoucí důstojníci, nyní studenti Univerzity obrany v Brně. Zatímco vojenští profesionálové absolvují výcvik na trenažérech pravidelně, studenti si zde poprvé vyzkoušeli, s čím se budou v budoucnu denně potkávat.

Výcvik vojáků 1. a 2. mechanizované roty 72. mechanizovaného praporu Přáslavice probíhal na trenažérech vozidel BVP-2, které má jednotka ve výzbroji i ve skutečnosti, a cvičila se témata rota za přesunu, rota v obraně a rota jako přepadový odřad.

„Moderní zařízení a audiovizuální technika umožňovala řídícímu veškerou činnost vyhodnocovat na vizuálním mapovém podkladu a zobrazení v 3D rozhraní, a tím poskytnou zpětnou vazbu jednotlivým velitelům (osádkám) o průběhu plnění úkolu a upozornit na klady či nedostatky při vedení bojové činnosti,“ uvedl řídící cvičení, zástupce velitele 1. mechanizované roty nadporučík Jan Brunclík.

Studenti jediné vojenské vysoké školy v ČR, kteří jsou u 72. mechanizovaného praporu na stáži, se zapojili jak do procesu plánování a přípravy, tak se aktivně podíleli na tvorbě dokumentace a námětu cvičení. „Při samotném výcviku ve Vyškově si pak všichni vyzkoušeli jak role na základních funkcích, jako jsou řidič či střelec-operátor, tak také velitelské funkce,“ doplnil nadporučík Henrich Mládek, velitel cvičíčích vojáků.

„Jsem velice rád, že jsem v rámci stáže u 72. mechanizovaného praporu měl možnost si na vlastní kůži vyzkoušet vedení bojové činnosti v rámci mechanizované čety a vidět i proces od samotné přípravy až po konečné vyhodnocení cvičení,“ zhodnotil student 5. ročníku Univerzity obrany, obor vševojskový velitel, rotmistr Jiří Pěnička. Přidal se i jeho spolužák rotmistr Jan Preněk, který se už těší, jak bude u útvaru plnit úkoly v roli velitele čety.

Cvičení navštívil také velitel 72. mechanizovaného praporu podplukovník gšt. Martin Botík, který ho zhodnotil jako efektivní a přínosný. „Vzhledem k probíhajícímu procesu naplňování praporu novými rekruty šlo o jednu z první zkušeností cvičit pohromadě. Velitelé a kolegové předali své zkušenosti nováčkům, kteří předvedli, že jsou velmi vnímavými posluchači,“ pochválil nováčky podplukovník Botík.

autor a foto: npor. Ing. Jan Brunclík, ZVR 1.mr, 72. mechanizovaný prapor

Fotogalerie

Nahoru