Home page > Aktuality > V Přáslavicích vrcholí Američany vedený výcvik velitelů malých jednotek

V Přáslavicích vrcholí Američany vedený výcvik velitelů malých jednotek

Pro padesát poddůstojníků Armády ČR v těchto dnech vrcholí výcvik vedený instruktory americké armády z Velitelství akademie pro poddůstojníky v německém Grafenwöhru. Třítýdenní kurz s názvem Basic Leader Course byl zaměřen na velení a řízení malých jednotek. Tento týden vojáci ve výcvikovém prostoru Libavá trénují taktiku a procvičují různé postupy při bojových situacích.

„Cvičení je typu Capture the Flag, kdy jedna skupina nejprve vlajku brání, druhá útočí a snaží se ji získat. Pak se role vymění. Moji instruktoři, kteří jsou zároveň rozhodčími, určují, kdo zemřel a kdo je raněn a jejich hlavním záměrem je sledovat a hodnotit, jakým způsobem velitel čety a velitelé družstev vedou své lidi, zda mají přehled o situaci a jakým způsobem reagují na určité události,“ vysvětlila velitelka instruktorů rotmistryně Sekiah Bailey.

Rozdíly ve velení českým a americkým vojákům jsou podle nadrotmistra Adama Kopeckého, velitele kurzu, minimální. „Drobné odlišnosti jsou třeba v hlášeních nadřízeným, ty se ale při společném nasazení například v Afghánistánu eliminují vydáním standardních operačních postupů (tzv. SOP), tedy pravidel, jimiž se musí všichni řídit,“ doplnil s tím, že součástí každého plánovacího procesu před ostrou akcí jsou samozřejmě i nácviky, které případné nesrovnalosti vyřeší.

Kurzu se účastní i vojáci a vojákyně, kteří mají předpoklady stát se v budoucnu veliteli, ale zkušenosti s velením prozatím nemají. „Jsem velice ráda, že jsem měla možnost si během kurzu nanečisto vyzkoušet, jaké to je, být nejen tím, kdo sedí v lavici a poslouchá, ale také tím, kdo stojí před vojáky, velí jim a bere na sebe tíhu zodpovědnosti za podřízené. Pro mě to byla jedinečná příležitost,“ říká účastnice kurzu svobodnice Eliška Tomanová.

Během tří týdnů výcviku, který končí tento pátek, si padesátka českých poddůstojníků rozšiřovala znalosti nejen ve vedení podřízených, ale také v systému vyhodnocování rizik, vojenských administrativních pracích, historii armády a vojenství. Velkou pozornost přitom instruktoři věnovali praxi – evakuaci raněných, vedení pořadové přípravy, práci s mapou v terénu nebo taktickým postupům. Z každé oblasti výcviku posluchači skládali zkoušky.

Fotogalerie

Nahoru