Home page > Aktuality > Světový šampionát odstřelovačů zahájen

Světový šampionát odstřelovačů zahájen

Do prostoru zkušební střelnice Bzenec se sjelo téměř 80 mužů s výjimečnou specializací – odstřelovač. Ve dnech 17. - 22. dubna 2016 zde velitel 7. mechanizované brigády, společně s partnery z obranného průmyslu, zorganizoval již 8 ročník mezinárodních závodů těchto specialistů na přesnou střelbu na extrémní vzdálenosti.

K účasti v soutěži se letos přihlásilo celkem 39 dvoučlenných týmů, mimo odstřelovačů českých ozbrojených složek se zúčastní také 20 zahraničních týmů z Belgie, Finska, Francie, Itálie, Polska, Slovenska, Slovinska a Velké Británie. „Odstřelovači plní taktické střelecké úlohy, které jsou směřovány na vojenskou taktiku a činnost vojenských odstřelovačů, byť se soutěže účastní i policejní odstřelovači a odstřelovači jiných složek,“ přibližuje celou soutěž její ředitel a současně velitel 7. mechanizované brigády plukovník Pavel Lipka.

Soutěžní disciplíny představují speciální střelecká cvičení na vzdálenost do 1000 metrů, střelbu na stacionární i pohyblivé cíle, střelbu v nočních podmínkách bez použití prostředků nočního vidění a podobně. Vyvrcholením soutěže bude 24hodinové cvičení se střelbou s taktickým námětem. Přesné zadání úkolů není soutěžícím známo, musí být schopni okamžitě reagovat na navozenou situaci a řešit ji způsobem, který jim zadá tým rozhodčích.

„Zahraniční partneři pravidelně vysílají své zástupce na tuto soutěž a jsem rád, že tomu není jinak ani letos,“ přivítal soutěžící na zahajovacím ceremoniálu plukovník Lipka. „Soutěž pořádáme především z toho důvodu, aby si odstřelovači jednotlivých zemí vzájemně předali své zkušenosti a vyzkoušeli si také některé nestandardní úlohy. Bohužel kapacita střelnice není neomezená a nemůžeme tak plně vyhovět stále se zvyšujícímu zájmu o účast v soutěži.“

Vzrůstající prestiž soutěže v letošním ročníku podtrhl také ministr obrany Martin Stropnický, který nad jejím pořádáním převzal záštitu a také plánuje soutěžící osobně navštívit a podpořit.

 

Fotogalerie

Nahoru