Home page > Aktuality > Poddůstojníci se v Přáslavicích učí velet podřízeným, zkušenosti předávají Američané

Poddůstojníci se v Přáslavicích učí velet podřízeným, zkušenosti předávají Američané

V Přáslavicích se 50 českých velitelů družstev zdokonaluje v systému velení a řízení podřízených vojáků. Kurz s názvem Basic Leader Course vede pět instruktorů americké armády z Velitelství akademie pro poddůstojníky v německém Grafenwoehru.

Za výcvik, který potrvá do 22. dubna, zodpovídá po stránce technického zabezpečení 72. mechanizovaný prapor z Přáslavic. Kurz vychází z Warrior Leader Course, který v rámci Pozemních sil AČR proběhl loni taktéž v Přáslavicích a je určen pro velitele malých jednotek.

Jeho obsahem je široký okruh témat, v nichž vojáci rozšíří své znalosti. Jedná se přitom nejen o systém vedení podřízených, ale také způsob vyhodnocování rizik, orientaci v systému vojenské justice a formy upevňování disciplíny, vojenské administrativní práce, historii armády a vojenství či kulturní vlivy.

Velká pozornost je samozřejmě věnována praxi – evakuaci raněných, práci s mapou nebo taktickým postupům. Z každé oblasti výcviku budou posluchači provádět praktické zkoušky.

V rámci kurzu se budou čeští vojáci učit i americkou pořadovou přípravu. Zvyknout si na jiné povelové techniky může být pro většinu vojáků obtížné, součástí amerického způsobu je totiž udávání rytmu pomocí jednoduchých textů, ale i písní, které dokážou značně oživit samotné přesuny ať už pěšky či při běhu.

Tento týden proběhne první z mnoha přezkoušení, mimo jiné z tělesné přípravy dle amerických norem, které se bude opakovat i na konci kurzu k porovnání. „Vzhledem k tomu, že veškeré testy probíhají v anglickém jazyce, je potřeba mít dostatečnou slovní zásobu,“ podotknul absolvent tohoto kurzu četař Jiří Koblása.

„V následujících týdnech se uskuteční výcvik v oblastech jako je taktická příprava, historie armády, tělesná a topografická příprava, ale především je zaměřen na vedení podřízených a je skvělou příležitostí obohatit svoje dosavadní zkušenosti,“ dodává velitel kurzu nadrotmistr Adam Kopecký.

Fotogalerie

Nahoru